Poezi per atdheun

Sign up with Facebook Sign up with Twitter. I don't have a Facebook or a Twitter account. Research and publish the best content. Try Business. Join Free. Ali Asllani 1. Erdhi vjeshta 1.

Erdhi vjeshta - poezi nga Ibrahim Rugova 1. Fatos Arapi 1. Ferizaj 1. Ferizaji 1. Gjakova 1. Hani i Elezit 1. Iljasa Salihu 1. Ismail Qemaili 1. Ismail Qemali 2. Kamenica 1. Kukulla 1. Kukulla poezi 1.

Erza Muqolli - Duaje Atdheun Tend

Lapidari 1. Lulet 1.

POEZI PËR LASHTËSINË, ATDHEUN, DËSHMORËT, MALLIN, DASHURINË…

Mitrovica 1. Ora poezi 1. Ora vjershe 1. Pasqyra 1. Peja 1. Podujeva 1. Poezi Poezi apo vjershe per festat e prinderve 1. Poezi dhe vjersha 1. Poezi Ferizaj 1.Ta ruaj informacionin?

Erlebnisse Lexo Profilin Lexo Postimet. Keto jane tekste kengesh, por besoj mund te recitohen edhe si poezi. Nuk e di sa ju pelqeu por mendoj se eshte e bukur per keteo dite, Tamam per nje Komb te coptuar Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden S Vjersha eshte derguar me email ne forum nga nje vizitor.

Nentori i lirise Oh sa me gezim e pritem, Kete liri te cmuar, Qe me shekuj te tere, Vetem kishim enderruar! Feston mbare shqiptaria, Se ne kete muaj erdhi pavarsia.

poezi per atdheun

Muaj i shenjt eshte ky 'nentor' Shume trima luftuan me shpate ne dore. Shume kohe te veshtira kaluan, Lirine me shekuj parardhesit nuk e shijuan, Por, guximin e mori njiaj Kastriot, T'a kerkoj lirine qe ne t'a gezojme sot. Shtetin shqiptar ndryshe e enderruam, Por ujqit e nates ate na e coptuan! Ata na e ndane plot ne shtate pjese, Bijve te Dushanit a i zihet dot bese?! Qe nga Kruja deri ne Vlore shekuj vitesh me heronj, qe nga Kruja deri ne Vlore shekuj vitesh me rruge shqipesh.

Jan ata qe nderojne ne mes kombesh kombin tone. Kaloresit e rinj rrugeve te reja amanetet u'a kryejne besnikerisht, rreth flamurit qe u prin, AMANET Per keto troje per kete flamur legjendaret rreshtohen, jane eter kur thirren zgjohen, ndaj nje shenje per nje qellim besa bese per shpetim, se lan fjale me amanet amanet qe nuk humbet, shqiptaria te rroj ne jete.

Gezuar 28 Nentorin! Atdheut N'ty mendoj kur agon drita, Kur bylbyli mallshem kndon, N'ty mendoj kur soset dita, Terri boten kur e mblon. Tjera brigje, fusha e zalle Une kam pa, larg tue ba shtek, E pergjova tjera valle, N'tjera lule syu m'u rrek; Por nji fushe ma e bleret nuk shtrohet, Por nji mal ma bukur s'rri, Ma i kulluet nji lum s'dikohet, Moj Shqypni, porsi i ke ti. N'ty ma i bukur lulzon Prielli, Jane ma t'kandshme stine e mot; N'ty bylbyli pa le dielli Kndon ma ambel t'Madhit Zot.

poezi per atdheun

Pa ty lules s'm'i vjen era, Pa ty pema fryt nuk m'bjen: Mue pa ty nuk m'del prendvera, Pa ty dielli nuk m'shkelxen.

Dersa t'mundem me ligjrue E sa gjall me fryme un jam, Kurr Shqypni, s'kam me t'harrue, Edhe n'vorr me t'permende kam. Gjergj Fishta. Ruaj Lidhjet Ruaj Lidhjet Digg del. Projekti Albasoul Albasoul. Krijoni Kontakt.Vjersha qenka shum e bukur,edhe pse nuk sht perfekte kushdo q e ka shkruar e. Eseja me titull Bane Zot Anderr nga Fatmir. Rridhte nga dega e Dakollarve ose e. Poezia Bageti e Bujqesi nga Naim Frasheri. Vjersha per Vitin e Ri. Ese pr Vitin e Ri. Degjoni emisionin e Radios mbi Skenderbeun.

Nje vjersh per skenderbeun - YouTubeNje vjersh per skenderbeun Dj soni.

vjersha per flamurin per femije

Vjersha per femije anda 3 vjet - Duration Vjershe Per Skenderbeun nga Romeo - Duration:. Nga Nishi kalorsin e. Une nuk di poezi per skenderbeun po di tjua trgoj diqka per te qe Skenderbeu ka qen nje. Rridhte nga dega e. Ata jan si Isa, i ngjajn 30 Mar vjersha per skenderbeun nga naim frasheri.

Poezi e huaj ne gjuhen shqipe

Emergency Save Game Download. March 22, Plaxis 2d Crack March 20, March 17, March 16, March 15, Diskwarrior For El Capitan. March 13, March 10, March 8, Recent Posts. This is the title of your second post.

June 10, This is the title of your first post.Poezi nga Dritero Agolli. Poezi nga Dritero Agolli Receta Gatimi. Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz, Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush Dridhej kalteronte,bente spirale, Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve Muabashkatdhetarit. Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes, Ku kam bere dikur ndonje marrezi, Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.

Me njohin ato porta te vjetra te drunjta, Inatin akoma do ma mbajne, Koken do ma tundin, Por une s'do ta marr per keq, Se malli me ka marre. Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara, Gjethe te thara,gjethe vjeshte, Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte. Me ka marre malli per Shqiperine tone; Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle, Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike, Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen, Per alpet flokebardha e mjekergjelbra, Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne, Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve shtegtojne Per lokomotivat dhe kuajt, Qe te djersitur avullojne e hungerojne, Per qiparisat,kopete dhe varret Malli me ka marre.

Malli me ka marre, Per shqipetaret. Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje, Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira. Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe. Aerodromi do te dridhet nga uturima, Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera. Ata qe shpiken shpejtesine reaktive Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere. Sa gjera ke thene,o popull i shtrenjte, Qe duhet patjeter te rri te vras mendte! Ja,e verteta rri lakuriqe ngahere, Ja,dhe genjeshtra me petka rri veshur!

poezi per atdheun

Me thoni:cila ka turpin dhe cila ka ndere? Ne vendin tim! Ne vendin tim dhe ne vendin tend Njerit i kruhet, tjetrit i dhemb. Ne vendin tim dhe ne vendin tend Henen si petull e pjekin ne shkemb. Ne vendin tim dhe ne vendin tend Nje koke e cmendur, …. Vdekja e Nenes U zvogelua nena dhe u tret e gjitha, U be si pulebardhe e lehte Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita Renkoi e fluturoi mbi rete Andej u fsheh si ylli Aferdita Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!

Enderr e prere 1.

Poezi për Kosovën

Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari, Ka rene ne ullishte mize e ullirit. Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit Ne enderronim te benim nje anije, Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim, Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie Dhe vela ti vinim. Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes; Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere, Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.

Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare; Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua, S'e gjejme as nallbanin e marre.

Ne enderronim te shkonim ne hipodrome, ne vende te lumtura ku munden me kuaj, Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome; me sy si gota na sheh si te huaj Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe Dhe presim te vijne vajzat te gjitha, Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve", Kur grisnin fustanet ne driza.

Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh! Ne enderronim nje vdekje me te mire: Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses. I Perndjekuri I Dashurise Une jam i burgosuri yt Rroj me prangat qe ti me ke vene Po cudi as qelia s'me mbyt Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze Kur ti prangat m'i hodhe ne mish Une i putha duart e tua Eshte rast i pashembullt ta dish Qe xhelatin ta puth a ta dua I perndjekuri yt erotik I perndjekur te mbetet gjithmone Erotim i mire a i lig Hidhmi duart ne fyt, torturome Ky burgim sa do zgjase s'e di I perjetshem do kisha deshire Vec ti eja me shih ne qeli Te perndjekurit tend i vjen mire.

Kjo dite e nxehte e gjate Mbuloi me pluhur rrugen gjer ne fund. Veshtroj ne zheg ne pluhurin e thate, Po ti nuk je kurrkund. Jam gati te kerkoj cdo kokeer pluhuri Dhe ne kerkim si arkeolog te humb, Vec te te gjej, e humbura qekuri, Po ti nuk je kurrkund. UNE Zili ma kane ata lavdine, Ndaj peshperisin dhe me shajne; As ndaj talentit tim ziline S'e fshehin dot dhe s'e permbajne.

Me nemin miqte dhe armiqte, Po tiger jam, s'leshoj pushtetin; Lavdine e kam te dykuptimte, Te njekuptimte e kam talentin. Para teje ndal mendimi im: Jemi dashuruar edhe share Jemi ndare shpesh ne udhetim, Por drejt njeri tjetrit kemi ngare. Dhoma hesht e rruga larg gjemon Ti sheh endrra kalteroshe shume Une, ndonse pi dhe mogadon, Mezi fle, se jam njeri pa gjume. Te kam pasur enderr cast e ore, Enderr te trishtuar dhe te mire Po te jem vertete nje Pitagore Ti je teorema me e veshtire Per takimin, tjeter enderr kisha, Tjeter doli,sic u ndodh ne bote Enderrova ne kulm te trendafilta Si nje vere a trendafil ne gote.Ta ruaj informacionin?

Tema: Atdheu im, i vetmi vend ku. Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo. Shtresa e vetedijshme e kombit duhet te drejtoje gishtin kah dukurite e prapambeturise ,tek njohja me te verteten fillon mbarimi i territ dhe fillimi i -Dites Shtresa e vetedijshme e kombit duhet ti leshoje -diellin vyrtyteve dhe bukurive te vendit dhe shpirtit shqiptar.

poezi per atdheun

Pergjithsisht ne mergimtaret e duam te jetojme ne nje vend si tek thenja qe e perfundon hapesi i temes ,ne nje vend tjeter dhe ai vend te jete Shqiperia por qe ta bejme ate vend te gjithe duhet te japim kontributin tone Ne si mergimtar vazhdojme ta duam atdheun si Rilindasit "E dashura memedhe ,te dua edhe keshtu si je. Por kur te te shoh te lire,do te dua me mire" te lire nga te gjitha veset e atdheut tone qe jane sjelle ne kete teme Une si i mbetur jashta kufinjve administrativ dhe ne token time ,mergova ketu jo nga deshira por ate kohe isha i detyruar Ashtu sic eshte sot e dua Atdheun tim dhe besoj me perpjekjen e te gjitheve do behet edhe me mire Edhe pas 22 vitesh ne mergim me gjithe shpirt e dua Atdheun tim.

Pershendetje per te gjithe shqiptaret e mire ne bote qe jo vetem duan por edhe punojne qe Atdheu yne te jete me i mire,me i zhvilluar,me i qytetruar dhe i bashkuar. Buken nga goja ma more. Ne themelin tim te ri, ngrite njeqind shpi, per sojin faqezi. Familjen time fisnike, Ma quajte armike. Nga shpija me debove, me largove nga vendi im i vjeter. Ne nje vend tjeter. Dhe ja sot kam nje Atdhe tjeter, por zjarrin e shpirtit tim, e ndez Atdheu i vjeter! Xhabir Alili,Chicago. Per cfardo xhevahiri, Shqiperine se jap per jete.

Ne vendin tim dhe ne vendin tend Njerit i kruhet, tjetrit i dhemb. Ne vendin tim dhe ne vendin tend Henen si petull e pjekin ne shkemb. Ne vendin tim dhe ne vendin tend Nje koke e cmendur, nje vend cmend!

Me vjen me te vertet keq qe shoh keto komente dhe per me teper qe behen nga rinia shqiptare. Ne rregull nuk ju pelqen menyra se si ky vend eshte i organizuar apo se nuk eshte si vendet e tjera te kompletuara por fatin e ketij vendi e keni ju ne dore. Mos thoni qe na ka lene mbrapa,sepse jeni ju qe e keni lene ate mbrapa. Por shkoni njeher ne vende te huaja keni mirqenie plot po a e ke ate mikpritje?

Edhe nje gje qe lakmoj te vendet e tjera eshte se nuk e hedhin posht atdheun. Ruaj Lidhjet Ruaj Lidhjet Digg del. Projekti Albasoul Albasoul. Krijoni Kontakt.Detyra Kursi Shqip. Toggle navigation Menu. Popular Posts. Per ne shqiptaret atdheu eshte shume i rendesishem Ese : Krahasim —KontrastiShqiperia dje dhe sot. Nuk eshte e larget dita kur per historine e Shqiperise u hap nj Ese me teme 28 nentorin. Henat kane tendencen qe te sjellin pergjigje dhe mesime. Drita e d Vjersha Per Nene Terezen.

Hyrje 3. ESE: Atdheu Im. Atdhe, nje fjale qe menjehere te sjell ndermend vendlindjen tone te bukur. Per ne shqiptaret atdheu eshte shume i rendesishem. Por ende shume toka shqiptare ndodhen jasht kufijve te shtetit shqiptar. Historia me ne shqiptaret eshte treguar jo miqesore dhe shpesh shume e padrejt. Edhe pse tokat shqiptare shtrihen ne disa shtete, ne na bashkon e njejta gjuhe. Gjuha jone e bukur shqipe, edhe pse armiqte tane ne shekuj jane munduar ta zhdukin.

Por nuk na bashkon vetem gjuha qe ne flasim, por edhe e njejta kulture dhe tradita shekullore. Kohet kane ndryshuar. Bota eshte bere me e mire. Ajo eshte bere me e mire sidomos per ne shqiptaret. Shume te drejta tashme ata i kane fituar. Por ne duhet te perpiqemi si komb, te gjithe shqiptar sa jemi, per ta bere nenen tone Shqiperi zonje.

Te gjithe ata shqiptare qe ndodhen jashte kufijeve te shtetit ame, duhet te kerkojne te drejtat e tyre dhe ne duhet ti mbeshtesim me dashurin e vellait per vellane. Pavaresisht se jetojme te ndare ne shtete te ndryshme, edhe pse kemi edhe diferenca, ne duhet ta duam dhe ta mbeshtesim fort njeri tjetrin. Ta ndiejme prane njeri-tjetrin.

Une nuk jam dakort qe disa nga bashkmoshataret e mi nuk e pelqejne menyren se si ata sillen e flasin gjuhen shqipe. Kjo nuk eshte rruga e drejt. Perkundrazi ata kete gjuhe te bukur e kane mbrojtur edhe me gjakun e tyre. Ata edhe mund te mos e flasin shqipen si ne, por ata perpiqen qe ta mesojne mire ate. Kur udheton jasht atdheut e ndien se sa shume ai vlen. Vendi me i dashur eshte shtepia jote, keshtu dhe atdheu yne, Shqiperia eshte shtepia e perbashket e shqiptareve kudo ata jane. Pasuria me me vlere eshte atdheu.

Kur je larg tij malli te tret e zemra te duket bosh. Aty kemi lindur, mesuar fjalet e para shqipe. Aty kemi femijerine tone, lodrat tona, shoket dhe shoqet tona. Atdheu eshte vendi ku ti ke thene fjalen nene dhe ke hedhur hapat e pare. Per atdheun mund te shkruash gjithe jeten tende, por perseri kjo do te ishte pak.Home Posto.

Do qe te te shkruash mendimin qe ke per shoket? Regjistrohu tani dhe tregohu i ndershem! Edhe pse jetoj ne Shqiperi e di se atdheu im eshte Italia.

Vendi ku kam mesuar te flas dhe te hedh hapat e para drejt nje te ardhmje te gjate. Edhe nese udbetoj jashte atdheut tim malli per te nk me shuhet ,madje ndodh e kunderta malli im per te sa vjen dhe rritet me shume.

Atdheu eshte shtepia ime, eshte si nje nene e dyte per mua. Prandaj asnjehere mos e harroni atdheun tuaj, dhe kurre mos flisni keq per te. Vepra te ngjashme Ese Lloji: Ese vleresuese Atdheu Ne kete vend, ne kete atdhe kemi kaluar plot kujtime, hidherime e shume gjera te tjera am Vendlindja Lloji: Ese pershkruese Zgjohem nje dite te bukur dhe papritur pyes:Cfare eshte vendlindja?

Cfare e ben ate kaq te vecante d Vlen ta shikosh ket Lloji: Ese argumentuese Sapo te degjojme fjalen atdhe menjehere na sillen ne mendje shume gjera. Fjala atdhe sjell imazh e n Ese per atdheun. Lloji: Ese vleresuese Atdheu eshte veni ku ne shqiptojme fjalen e pare dhe hedhim hapat e pare te jetes. Edhe pse prinderi Shqiperi, o nena im Lloji: Ese vleresuese "O malet e Shqiperise, dhe ju o lisat e gjate, fushat e gjera me lule, qe ju kam ndermend dite e Krenar qe jam shqip Lloji: Ese informuese Ne Shqiperi kam hedhur hapat e pare, kam mesuar te flas,jam shkolluar dhe kam jetuar Atdheu eshte Last name.

ID: Data e postimit: Shikime: Ese Lloji: Ese vleresuese Atdheu


0 thoughts on “Poezi per atdheun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>